Známi umelci
Lewis Carroll
Charles Lutwidge Dodgson známy pod pseudonymom Lewis Carroll bol anglický spisovateľ, matematik, logik, učenec, anglikánsky duchovný a fotograf. Jeho najznámejším dielom je román Alica v krajine zázrakov (Alice's Adventures in Wonderland) a jeho pokračovanie Za zrkadlom a čo tam Alica našla (Through the Looking-Glass and What Alice Found There) ako aj básne "Honba za Snarkom" (The Hunting of the Snark) a "Jabberwocky". Všetky tieto diela sú príkladom nonsensovej (nezmyselnej) literatúry. Je známy precíznymi slovnými hračkami, logikou a fantáziou vo svojich dielach.
V roku 1856 sa Dodgson začal venovať novej forme umenia - fotografovaniu, najskôr pod vplyvom svojho strýka Skeffingtona Lutwidgeho a neskôr svojho oxfordského priateľa Reginalda Southeyho.
Čoskoro bol v tomto umení veľmi dobrý a stal sa známym fotografom. V prvých rokoch si zrejme aj pohrával s myšlienkou, že sa fotografovaním bude živiť.
Nedávna štúdia Rogera Taylora a Eduarda Wakelinga podáva vyčerpávajúci zoznam všetkých zachovaných fotografií a Taylor odhaduje, že len niečo cez 50% jeho zachovaných diel zachytáva mladé dievčatá. Neskôr veľa svojich fotografií detí použil v súvislosti so svojimi literárnymi dielami ako ilustrácie. Alexandra Kitchinová, známa ako "Xie" (vyslovované "Iksi"), bola jeho obľúbeným objektom pre fotografovanie. Od roku 1869 až do roku 1880, keď fotografovanie nechal, ju Dodgson vyfotografoval aspoň päťdesiatkrát, naposledy tesne pred jej šestnástym narodeninami. Z jeho pôvodného portfólia ale zostala menej ako tretina. Dodgson tiež zachytil veľa mužov, žien, chlapcov a krajín. Jeho objekty boli aj kostry, bábky, psy, sochy a obrazy, stromy, učenci, vedci, starí ľudia a malé dievčatka. Jeho skice nahých detí boli dlho považované za stratené, ale šesť sa ich po čase našlo, z čoho štyri boli uverejnené.
Fotografovanie pre neho tiež bolo vstupnou bránou do vyššej spoločnosti.
Dodgson s fotografovaním náhle prestal v roku 1880. Počas 24 rokov toto médium majstrovsky ovládol, založil v Christ Church vlastné štúdio a vytvoril asi tri tisícky fotografií. Čas a zámerné ničenie prečkalo menej ako tisíc z nich. Dôvody, prečo fotografovanie nechal, sú však neisté.
Slovenský fotografi
Najznámejšími slovenskými fotografmi sú napr. Pavol Socháň (1862–1941) - etnograf, fotograf, spisovateľ, Jozef Maximilián Petzval (1807 – 1891)-priekopník fotografie, Paľo Bielik (1910 - 1983) - zakladateľ slovenského filmu, Mária Hloubková (1903)- fotografka, Peter Župník (1961)- umelecký fotograf alebo Vladimír Kampf (1966)- fotograf, publicista.